3 kroki do ochrony reputacji firmy w sieci

28 maja 2020

Dzisiejszym czasom przyświeca przekonanie mówiące o tym, że rozwój internetu zrewolucjonizował funkcjonowanie firm na rynku. Dostępność różnorodnych kanałów internetowych wpłynęła na wiele aspektów biznesowych, w tym na budowanie i utrzymanie pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa. Biorąc pod uwagę szybkość, z jaką potrafią rozprzestrzeniać się informacje w sieci, taki stan rzeczy ma swoje plusy i minusy.

 
Internet sprawił społeczeństwu ogromny prezent w postaci nieograniczonej możliwości komentowania, dzielenia się doświadczeniami, wyrażania opinii, obaw, oczekiwań czy udzielania rekomendacji. Szczególnie w świecie biznesu trudno przejść wobec tego obojętnie.

Z badań wynika, że 97% klientów czyta internetowe opinie na temat marki lub jej produktów przed zakupem, a dla 80% internautów recenzje online są najważniejszym kryterium wpływającym na ich decyzje zakupowe.

Według raportu Asap Care 24 najczęściej wymienianymi przez klientów źródłami w sieci, w których poszukują opinii o marce są:

• Strony internetowe z opiniami (19,8%);

• Strony z porównywarkami cenowymi (18,4%);

• Strona www marki (15,9%);

• Fora, grupy internetowe (11,1%);

• Profil na portalu społecznościowym (4,8%);

• Blogi / vlogi (4,8%).

Jak dbać o reputację firmy w sieci?

Szybkość wielokanałowego rozprzestrzeniania się informacji, czy opinie osób, które miały styczność z marką to jedne z głównych czynników, które wpływają na jej odbiór przez otoczenie i mogą powodować trudność z utrzymaniem dobrego imienia marki. Aby uniknąć zachwiania jej reputacji, warto więc obserwować, co inni mówią o marce w sieci, analizować i zarządzać informacjami na jej temat.

W ochronie wizerunku pomocnym rozwiązaniem jest monitoring internetu. Odpowiednie do tego narzędzia, takie jak Brand24, pozwalają nie tylko chronić dobre imię marki i zapanować nad potencjalnym kryzysem, ale też usprawniają działania komunikacyjne i reklamowe.

Widok panelu w Brand24

Jak zatem chronić i zarządzać reputacją w internecie?

Odpowiedź na to pytanie można zamknąć w trzech krokach, które wzajemnie na siebie oddziałują:

Krok 1. – Obserwacja

Monitoring internetu pomaga dotrzeć do tych miejsc w sieci, w których toczą się istotne z punktu widzenia firmy rozmowy. Wszystkie publiczne wzmianki z różnych źródeł internetowych takich jak social media, fora dyskusyjne, blogi, czy portale informacyjne są gromadzone w jednym miejscu w panelu. To pozwala być na bieżąco z opiniami na swój temat i reagować, kiedy wymaga tego sytuacja.

Krok 2. – Analiza

Zazwyczaj narzędzia do monitoringu mediów internetowych, oprócz samego gromadzenia wyników, dokonują także ich automatycznej analizy. Kilkanaście wskaźników analitycznych pozwala określić, jak odbierana jest marka na zewnątrz by następnie na tej podstawie móc podejmować odpowiednie działania lub optymalizować dotychczasowe.

Dane z monitoringu dostarczają wielu istotnych informacji – jak często mówi się o marce w sieci, w jakim tempie rozprzestrzeniają się informacje na jej temat, gdzie jest największe natężenie dyskusji lub jaki wydźwięk mają wypowiedzi klientów.

Przykładowe dane z analizy na temat monitorowanego hasła w Brand24

Cała analityczna część jest tak naprawdę już wykonana, a bazując na wnioskach z analizy pozostaje tylko zarządzanie pozyskanymi informacjami.

Krok 3. – Zarządzanie

Ostatni krok zakłada kształtowanie świadomości na temat marki, zapobieganie sytuacjom kryzysowym i dostosowanie strategii biznesowej. Zarządzanie informacjami na temat marki jest ściśle powiązane z wcześniejszą analizą i w zależności od konkretnych wskaźników, wszystkie z wymienionych aspektów mogą znaleźć swoje odzwierciedlenie w praktyce.

Dla przykładu – biorąc pod uwagę, jak ważnym czynnikiem w budowaniu świadomości marki jest współpraca z wpływowymi osobami, narzędzia do monitoringu mediów ułatwiają identyfikację tych autorów, którzy szerzą dobre zdanie na temat marki i aspirują do zostania jej ambasadorami. W tym celu Brand24 udostępnia rankingi najbardziej wpływowych i topowych publicznych profili.

Monitoring wielu źródeł internetowych w połączeniu z możliwością otrzymywania powiadomień na temat nowych wzmianek i analizą sentymentu określającą nacechowanie emocjonalne każdego wyniku pomaga z kolei wykryć i opanować potencjalny kryzys.

Zaś podział wyników ze względu na źródło wskazuje, w których miejscach w sieci internauci wykazują największą aktywność i generują sporo treści o marce. Taka informacja stanowi punkt odniesienia do optymalizacji swojej dotychczasowej strategii. Dzięki temu możesz opracować bardziej przemyślany plan działania i skupić się na tych kanałach, na których odbiorcy wykazują największe zaangażowanie.Dane na temat liczby wzmianek z podziałem na źródło i sentyment wypowiedzi; źródło: Brand24

Podsumowanie

Warren Buffett powiedział kiedyś, że potrzeba 20 lat, by zbudować reputację i zaledwie 5 minut, by ją zniszczyć. Znaczenie tych słów dobitnie odnajduje swoje odzwierciedlenie w biznesie, gdzie utrata reputacji jest jednym z groźniejszych zagrożeń dla kondycji firmy i jest najbardziej odczuwalna właśnie w kwestii przychodów firmy. Potwierdzeniem tego są wyniki badania Deloitte i Forbes Insight, według których firmy, które w przeszłości utraciły reputację najczęściej wskazywały właśnie ten aspekt jako główną konsekwencję (41% wskazań).

Bez wątpienia, droga do zbudowania i utrzymania pożądanego odbioru marki wśród otoczenia jest długa i kręta. Warto jednak pamiętać, że często jest to jeden z najbardziej pewnych elementów, który może zagwarantować sukces. Jego fenomen polega na tym, że tak naprawdę nigdy się nie kończy, a pielęgnowanie dobrego imienia marki to proces, który wymaga ochrony praktycznie każdego dnia.

Autor: Brand24Te wpisy

Mogą Ciebie zaciekawić

30 grudnia 2020

Wiele mówi się o tym, że za sukcesem stoi wiedza i lata ciężkiej pracy. Kompetencje miękkie też są jednak istotne. Dla wielu to podstawa sukcesu w sprzedaży.

 

Kompetencje miękkie – co można do nich zaliczyć?

Kompetencje miękkie to zbiór użytecznych umiejętności, które ułatwiają kontakty międzyludzkie nie tylko w sferze zawodowej, ale również prywatnej. To zespół umiejętności społecznych, socjalnych, uniwersalnych i przydatnych w każdym zawodzie. Można je podzielić na dwie podgrupy – osobiste i interpersonalne. Do tych pierwszych zaliczyć należy zarządzanie swoją pracą w określonym czasie. W to wchodzi między innymi umiejętność organizacyjna czy też odpowiedzialność za własne działanie. Istotnym elementem jest również radzenie sobie ze stresem. Opanowanie emocjonalne jest jednym z kluczy do prawidłowego funkcjonowania nie tylko w sferze zawodowej. Warto również pamiętać o samomotywacji, która jest szczególnie ważna w profesjach freelancerskich. Inteligencja emocjonalna pozwala na lepsze rozumienie siebie i otoczenia. Asertywność pomaga stawiać granice, a kreatywność ułatwia wychodzenie z problemów, jak również znajdowanie nowych dróg realizacji projektów. Umiejętności interpersonalne są równie ważne. Kompetencje miękkie to w tej mierze między innymi zdolności perswazyjne, czyli przekonywania innych. Istotna jest też zdolność do motywowania pracowników. Świetny zatrudniony potrafi ponadto rozwiązywać konflikty. Jest również mistrzem autoprezentacji i delegowania zadań. To wszystko składa się na mistrza pracy zespołowej, który będzie chciany w każdej firmie, do której trafi.  

Pracodawca coraz częściej wymaga pełnego pakietu

Kompetencje miękkie są ważne nie tylko dla pracownika, ale również dla pracodawcy. Zdarza się, że ten ma do wyboru dwóch kandydatów o tym samym zakresie umiejętności twardych, specjalistycznych. Na rozmowie kwalifikacyjnej jeden z nich jest otwarty, opanowany i „zaraża” swoją osobowością. Rozmowa z nim nie tylko stoi na wysokim poziomie merytorycznym, ale również zwyczajnie sprawia przyjemność. Dla zatrudniającego może być to czynnik decydujący.  

Kompetencje miękkie niezbędne w sprzedaży

Wiele zawodów opiera się na budowaniu relacji. Jednym z tych, który czerpie z nich najbardziej, jest sprzedaż. Dzięki wzbudzeniu zaufania potencjalnego klienta, a także zbudowaniu z nim nici porozumienia, sukces handlowca jest więcej niż pewny. To właśnie w działach sprzedaży budowanie kompetencji miękkich jest jedną z podstaw. Warto pamiętać, że za około 10 lat ponad 75% pracowników będą stanowiły osoby urodzone w latach 80. i 90., czyli generacje Y i Z. Taka zmiana pokoleniowa znacząco wpłynie na kształtowanie się nowego kanonu kompetencji. To także pokolenia dużego nacisku na inteligencję emocjonalną i indywidualizm. Przedmiotowe, stereotypowe podejście do tego typu klientów będzie odebrane jako nieefektywne. Tym bardziej warto już teraz stawiać na rozwój kompetencji miękkich. Kolejnym argumentem, który za tym przemawia, jest obecna sytuacja pandemiczna, która zmieniła podejście do pracy zdalnej. Większa samodzielność pracowników przekłada się na potrzebę samokontroli i samomotywacji. Niewykluczone, że za kilka lat odejdzie się od sztywnych modeli firmowych i dom stanie się nowym, stałym miejscem pracy. Ponadto, coraz większa globalizacja i demokratyzacja rynku pracowników, wpłynie na mieszanie kultur pracy. To wiąże się z koniecznością rozumienia o odszukiwania odmiennych zasad nie tylko kultury, ale również zarządzania. Im większa empatia i umiejętność organizacji pracy w takich środowiskach, tym lepiej. GO UP! Największy kongres edukacyjny dla firm stawiających na dynamiczny rozwój i edukację! GO UP Congress Termin: 13 marca 2021 Miejsce: PGE Narodowy Warszawa GO UP Congress – z tym eventem wzniesiesz się na wyżyny biznesu! Partnerem Kongresu jest Brand24. Sponsorem GOUP jest SaveUP. Sprawdź nas również na Facebooku: GO UP Congress
14 grudnia 2020

Zazwyczaj trudno wybrać prezent dla najbliższych, a co dopiero dla ludzi, których zna się nieco mniej. Biznesowy prezent na święta. Na co zdecydować się na zawodowym gruncie?

Pomysłów na biznesowy prezent na święta wbrew pozorom jest wiele. Jakie jest podstawowe kryterium jego wyboru? Przede wszystkim relacja, która łączy partnerów. Innego upominku będzie szukał manager dla swojego podwładnego, a innego dwóch kolegów z pracy, którzy spędzają niekiedy czas również poza nią. Nie ulega wątpliwości, że systemów zależności jest tyle, ile relacji na stopie zawodowej. Ponadto, najtrudniej dobrać podarunek dla osoby, której się nie zna – na przykład nowego kontrahenta.  

Karta podarunkowa

To jeden z najbardziej uniwersalnych i jednocześnie docenianych giftów. Pracodawca zamiast na siłę starać się uszczęśliwić pracownika firmowym kubkiem lub eleganckim długopisem, może zainwestować w kartę, którą ten dowolnie wykorzysta. Dobiera się je pod kątem branżowym albo ogólnym. Zakres finansowy zależy od samego managera. Zwyczajowo przyjmuje się, że środki na niej zawarte nie powinny być mniejsze niż 150 zł. To dobra alternatywa także dla partnerów biznesowych, których zna się nieco mniej.  

Zestaw prezentowy

Jakie prezenty są ogólne i trafiają do szerokiego grona konsumentów? Takie, które używane są na co dzień. Do nich zaliczyć można dobrą kawę, aromatyczną herbatę, domową konfiturę, a także elegancko opakowaną czekoladę. To wszystko w jednym koszu prezentowym z pewnością umili nie tylko przygotowania do świąt, ale również rodzinny czas po wieczerzy wigilijnej. To rozwiązanie jest lepsze dla bliskich współpracowników. Jest to bowiem podarunek bardziej personalny i nie wypada go dać osobie, z którą nie łączy relacja większa niż stricte biznesowa. biznesowy prezent

Alkohol

Choć wydaje się, że jest to oklepany prezent, to w wyższych kręgach biznesowych jest najczęściej używanym. W okresie świątecznym podarunek ten zostanie dobrzy przyjęty niemalże na każdym szczeblu znajomości. Połączyć go można od razu z sylwestrowym świętowaniem i partnerom wręczyć… szampana! Alkohol jako biznesowy prezent na święta sprawdzi się za każdym razem.  

Akcesoria do alkoholi

Skoro już mowa o trunkach, w biznesowych kręgach dobrym prezentem będą również akcesoria do nich. Wykonane z dobrych materiałów, najwyższej jakości posłużą na lata i staną się ozdobą każdego biura. Co można zaliczyć do tej kategorii? Eleganckie karafki, stylowe otwieracze, korkociągi, nalewaki czy pompki próżniowe. Te ostatnie pozwolą na zachowanie świeżości alkoholu, co jest szczególnie istotne w przypadku trunków. W końcu w relacjach biznesowych używane są z umiarem, a nadmierne ich napowietrzenie zazwyczaj nie sprzyja smakowi.

Słodkie święta

Co zrobić, żeby jeszcze bardziej umilić partnerom i kontrahentom święta? Podarować im trochę słodyczy! Na rynku jest wiele firm, które sprzedają czekoladę w różnych oryginalnych wydaniach jako biznesowy prezent. Nie chodzi tu wyłącznie o zwykłą tabliczkę, a pudełka z bogatym wyborem ekskluzywnych pralin. W wydaniu eleganckim prezent nada się dla dalszych współpracowników. Wiele firm personalizuje jednak swoje wyroby. Można je podporządkować pod branżę (produkowane są między innymi czekoladowe zabawki, narzędzia i inne).  

Eleganckie akcesoria

Prezent biznesowy dla kogoś, kogo zna się nieco mniej, musi być na tyle neutralny, by mógł się wpasować w gusta dużej grupy, ale i elegancki, by zachować zawodowy sznyt. Dobrym rozwiązaniem są więc akcesoria, które staną się użyteczną częścią zawodowego wyposażenia. Zaliczyć do nich można między innymi srebrne lub złote wizytowniki czy też stylowe aktówki. Ponadto, wlicza się w nią również spinki do mankietów czy broszki dla kobiet. Warto jednak pamiętać, że nie powinny one być stricte gadżetem reklamowym, ponieważ wtedy rośnie prawdopodobieństwo, że nie zostaną użyte.

Doświadczenia

W czasach, kiedy posiadamy coraz więcej rzeczy, warto jest postawić na „experience”, czyli wydarzenia, które zapamięta się na długo. Świetny biznesowy prezent to między innymi możliwość uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych, kursach czy szkoleniach. Pracodawcy powinno zależeć na tym, by jego pracownik stawał jest coraz lepiej wykwalifikowany i kompetentny. Warto więc przeglądnąć oferty eventów, które pomogą mu w rozwoju i sprawią, że do swojego CV dopisze koleje umiejętności. GO UP! Największy kongres edukacyjny dla firm stawiających na dynamiczny rozwój i edukację! GO UP Congress Termin: 13 marca 2021 Miejsce: PGE Narodowy Warszawa GO UP Congress – z tym eventem wzniesiesz się na wyżyny biznesu! Partnerem Kongresu jest Brand24. Sponsorem GOUP jest SaveUP. Sprawdź nas również na Facebooku: GO UP Congress
26 listopada 2020

Growth hacking to termin określający strategie skoncentrowane na wzroście. Zwykle jest stosowany w odniesieniu do startupów na wczesnym etapie, które potrzebują przyrostu w krótkim czasie przy jednocześnie niewielkich budżetach.

Celem strategii growth hacking jest pozyskanie jak największej liczby użytkowników lub klientów przy jak najmniejszych wydatkach. Termin „growth hacking” został wymyślony przez Seana Ellisa, założyciela i dyrektora generalnego GrowthHackers w 2010 roku.  

Kim jest growth hacker?

„Haker wzrostu” to osoba, która wykorzystuje kreatywne, niedrogie strategie, aby pomóc firmom w pozyskiwaniu i utrzymywaniu klientów. Czasami osoby zajmujące się pozyskiwaniem zasięgów są również nazywane marketerami wzrostu. Każdy zaangażowany w produkt lub usługę (między innymi menedżerowie i inżynierowie), może być growth hackerem.  

Growth hacking - główne zadania

Analitycy zajmujący się rozwojem koncentrują się wyłącznie na strategiach związanych z rozwojem firmy. Ustalają priorytety i testują innowacyjne strategie wzrostu. Wszystko, by sprawdzić, co najlepiej działa. Growth hacker wie, jak identyfikować kanały pozyskiwania klientów, mierzyć sukces i skalować wzrost. Choć każda firma ma inne założenia, to model pracy jest podobny. Chodzi o to, aby uzyskać ruch i odwiedzających, a następnie zmienić ich w użytkowników. Kolejnym etapem jest zatrzymanie ich i zamienienie w zadowolonych klientów.  

Jak zacząć?

Podstawą jest pewność co do produktu i jego unikatowych właściwości. Ważna jest również analiza czy ludzie go chcą i ile są gotowi za to zapłacić. To dopiero pierwszy etap, pozwalający na dogłębną ocenę klienta i targetowanie odpowiedniej grupy docelowej. Istotne jest także aktualizowanie produktu w regularnych odstępach czasu w oparciu o opinie klientów. Należy pamiętać, że testy A / B i inne techniki optymalizacji konwersji mają kluczowe znaczenie dla skutecznego hakowania wzrostu.  

Strategie hakowania wzrostu

Większość strategii hakowania wzrostu można podzielić na trzy główne obszary: - marketing treści - marketing produktu - reklama W zależności od zastosowanej taktyki marketing treści może być tanim sposobem na rozpowszechnianie informacji o produkcie. Typowe działania content marketingowe obejmują: - założenie bloga i tworzenie wartościowych treści, które można udostępniać - tworzenie treści w mediach społecznościowych - tworzenie e-booków - nagrywanie podcastów - prowadzenie webinariów - dołączanie do odpowiednich forów, grup i subredditów - influencer marketing - korzystanie z marketingu e-mailowego do budowania silniejszych więzi z użytkownikami - poprawa widoczności treści dzięki SEO Growth hacking Marketing produktu obejmuje techniki zwiększania atrakcyjności produktu i budowania bazy użytkowników. To konkretnie: - wykorzystanie strachu przed przegapieniem za pomocą systemu rejestracji tylko na zaproszenie - poprawa procesu onboardingu użytkownika, aby uczynić go bardziej przyjemnym - oferowanie gratisów za polecenia, które przynoszą korzyści zarówno polecającemu, jak i nowemu użytkownikowi - marketing afiliacyjny, który będzie również wykorzystywał taktyki rozwoju marketingu treści Specjaliści od growth hackingu zajmujący się rozwojem mogą również korzystać z reklam społecznościowych i reklam typu pay per click (PPC), aby promować swoją działalność.  

Growth hacking – przykłady

Z growth hackingu korzystają nawet najwięksi gracze: - Dropbox nagradza istniejących użytkowników za zapraszanie nowych dodatkowym miejscem - Hotmail zachęcał ludzi do zarejestrowania się w celu założenia nowego konta - AirBnB korzystał z innych portali, aby znaleźć i sprzedać osobom szukającym niedrogie zakwaterowanie Podczas GO UP! o growth hackingu powie Mateusz Wyciślik w prelekcji „Growth hacking to nowy marketing”. GO UP! Największy kongres edukacyjny dla firm stawiających na dynamiczny rozwój i edukację! GO UP Congress Termin: 13 marca 2021 Miejsce: PGE Narodowy Warszawa GO UP Congress – z tym eventem wzniesiesz się na wyżyny biznesu! Partnerem Kongresu jest Brand24. Sponsorem GOUP jest SaveUP. Sprawdź nas również na Facebooku: GO UP Congress