NOWE ROZWIĄZANIA DLA FIRM, PRACOWNIKÓW. ROZSZERZENIE TARCZY ANTYKRYZYSOWEJ
Rząd wprowadził nowe rozwiązania w sprawie Tarczy Antykryzysowej. Jakich jeszcze form wsparcia możemy spodziewać się ze strony Rządu? To między innymi prawo do zwolnienia z ZUS-u dla firm zatrudniających do 49 osób, zasiłek dla rolników objętych kwarantanną i ich rodzin, a także dostęp do internetu dla chcących załatwiać sprawy urzędowe online.
Kryzys wywołany pandemią koronawirusa to aktualnie jeden z ważniejszych aspektów pracy rządu. Zaktualizowana Tarcza Antykryzysowa to pakiet rozwiązań, który ma za zadanie pomóc polskim firmom i ich pracownikom w przejściu przez ten ciężki dla wszystkich okres. Nowe przepisy obowiązują już od 1 kwietnia, jednakże rząd pod naciskiem przedsiębiorców, wciąż pracuje nad kolejnymi formami wsparcia dla firm i obywateli. Co zmieniło się a co doszło w tej kwestii?
Większe firmy także ze zwolnieniem z ZUS-u na 3 miesiące!
Po zmianach z wakacji składkowych mogą także skorzystać firmy, które zatrudniają od 10 do 49 osób.
Państwo pokryje połowę składek na ZUS tym przedsiębiorstwom pod warunkiem, że w tym okresie utrzymają zatrudnienie. Mechanizm ma wpłynąć na zmniejszenie zwolnień pracowników.
Dłuższe postojowe dla samozatrudnionych i pracowników na umowie cywilnoprawnej
Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, a także zatrudnione w ramach umowy cywilnoprawnej będą otrzymywały przez 3 miesiące świadczenie w wysokości 2 tys. złotych. Pierwotnie wsparcie miało być udzielone na okres 1 miesiąca. Podobnie jest w przypadku Organizacji pozarządowe, pożytku publicznego i zajmujących się wolontariatem, one również będą mogły skorzystać ze wsparcia na rzecz ochrony miejsc pracy. Pamiętajmy jednak, że pomoc będzie dostępna po złożeniu odpowiednich wniosków.
Zabezpieczenie środków finansowych służących powstrzymaniu COVID-19 przed egzekucją
Jeśli prywatnie lub jako firma, przeznaczasz środki finansowe na walkę z koronawirusem, nie będą one podlegały egzekucji w ramach:
• postępowania cywilnego,
• czynności komorników sądowych,
• administracyjnych organów egzekucyjnych.
Proponowane rozwiązanie brzmią obiecująco dla właścicieli, pracodawców większych firm. Mamy nadzieję, że formalnie okaże się to równie proste do zrealizowania, co sam wydźwięk proponowanych zmian.
→ Oficjalne dane z Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej gov.pl z dn. 07 kwietnia 2020 roku.