Tarcza Antykryzysowa cz. I

3 kwietnia 2020

Dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników

Kto może skorzystać

→ Mikroprzedsiębiorca, mały przedsiębiorca, średni przedsiębiorca.

→ Przedsiębiorca prowadzący działalność co najmniej rok poprzedzający miesiąc, w którym wykazuje spadek obrotów. Spadek obrotów gospodarczych oznacza zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym w okresie dwóch miesięcy po dniu 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku o dofinansowanie.

→ Przedsiębiorca nie może otrzymać dofinansowania w części, w której te same koszty zostały albo zostaną sfinansowane z innych środków publicznych.


Wysokość dofinansowania

Pracodawcy mogą skorzystać z dofinansowania części kosztów wynagrodzeń dla swoich pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne.


Co najmniej 30%

• Może zostać przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 50% wynagrodzeń pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie.

• Pomoc obejmuje także składki na ubezpieczenia społeczne należne od wynagrodzeń.

• Nie więcej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia w odniesieniu do każdego pracownika.

Co najmniej 50%

• Może zostać przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 70% wynagrodzeń pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie.

• Pomoc obejmuje także składki na ubezpieczenia społeczne należne od wynagrodzeń.

• Nie więcej niż 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia w odniesieniu do każdego pracownika.

Co najmniej 80%

• Może zostać przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 90% wynagrodzeń pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie.

• Pomoc obejmuje także składki na ubezpieczenia społeczne należne od wynagrodzeń.

• Nie więcej niż 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia w odniesieniu do każdego pracownika.


Formularze są obecnie w trakcie opracowania. Będą dostępne na stronach urzędów pracy. Wnioski będzie można składać bezpłatnie w Powiatowym Urzędzie Pracy.


Po złożeniu przez przedsiębiorcę oświadczenia o zatrudnianiu w danym miesiącu pracowników objętych umową, dofinansowanie będzie wypłacane w okresach miesięcznych, przyznawane na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Rada Ministrów może, w celu przeciwdziałania COVID-19, w drodze rozporządzenia, przedłużyć ww. okres, mając na względzie okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz skutki nimi wywołane.


→ Oficjalne dane z Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej gov.pl z dn. 02 kwietnia 2020 roku.


Te wpisy

Mogą Ciebie zaciekawić

28 października 2020

Zamknięcie branży fitness, gastronomii, eventowej czy rozrywki po raz kolejny mocno uszczupliło portfele przedsiębiorców. Rząd zaproponował wsparcie. Tarcza dla przedsiębiorców – kto możne z niej skorzystać?

Lockdown z marca i kwietnia mocno dał się we znaki polskim przedsiębiorcom. Niektóre branże zostały całkowicie zamrożone, a inne przeniosły swoje działanie w tryb zdalny. Gospodarka nie zdołała na dobre podnieść się po ówczesnych obostrzeniach, a w październiku inne dały o sobie znać ponownie. Rząd na mocy dekretów związanych z pogarszającym się stanem epidemii w Polsce zamknął branże fitness, eventową, gastronomię czy rozrywkową. To sprowokowało kolejne pytania biznesmenów o wsparcie, które pozwoli zachować płynność finansową i utrzymać stanowiska pracy. Tarcza dla przedsiębiorców weszła w życie od wtorku.  

Tarcza branżowa – czego dotyczy?

Łączna kwota wsparcia dla przedsiębiorców wynosić ma 1,83 miliarda złotych. Skorzystać z niej ma około 200 000 przedsiębiorców i 372 000 pracowników. Jak właściciele firm będą mogli skorzystać z tarczy? Przede wszystkim dotyczyć będzie ono zwolnień ze składek ZUS. Ponadto, pracownicy będą mogli odebrać świadczenie postojowe, które jest dopłatą z budżetu na utrzymanie zatrudnienia. Co więcej, małe firmy będą mogły skorzystać z bezzwrotnych dotacji w wysokości 5000 złotych na bieżące wydatki. Obowiązywać będzie również zwolnienie z opłaty targowej za cały 2021 rok z jednoczesną rekompensatą tej opłaty dla samorządów. Czy takie wsparcie pozwoli przetrwać firmom? Jeszcze kilka dni temu Tomasz Napiórkowski z Polskiej Federacji Fitness informował, że kraju nie stać na upadek branży, która zatrudnia około 100 000 pracowników. W jeszcze gorszej sytuacji jest gastronomia. Ten sektor zatrudnia ponad milion pracowników. Jak łatwo wyliczyć, nie wszyscy skorzystają więc z tarczy branżowej.  

Tarcza dla przedsiębiorców a eventy

Po okresie spowolnienia będzie potrzebny implus, który pchnie gospodarkę do przodu. Najefektywniejszym są merytoryczne targi branżowe, które pomagają nie tylko w budowaniu sieci wzajemnych zależności, ale również zapewniają płynność kontaktów, aktualną wiedzę i odpowiedzi na kryzys. To najlepsza platforma do wymiany spostrzeżeń odnośnie do bieżącej sytuacji gospodarczej oraz dzielenia się sposobami na pobudzenie dynamiki biznesu. Pomaga przyspieszyć odtwarzanie łańcucha dostaw i „odmraża” kontakty, które przez ekonomiczne trudności mogły zostać zawieszone. Skoro rządu nie stać na tarczę dla przedsiębiorców, która obejmie wszystkich zatrudnionych, warto stworzyć swoją sieć kontaktów, która pozwoli przetrwać każdy kryzys. GO UP! Największy kongres edukacyjny dla firm stawiających na dynamiczny rozwój i edukację! GO UP Congress Termin: 13 marca 2021 Miejsce: PGE Narodowy Warszawa GO UP Congress – z tym eventem wzniesiesz się na wyżyny biznesu! Sprawdź nas również na Facebooku: GO UP Congress
22 października 2020

Czerwona strefa jest wyzwaniem dla każdego przedsiębiorcy. Narzuca ona nie tylko dodatkowe obostrzenia sanitarne, ale również reguluje inne aspekty pracy większości sektorów gospodarki. Branża fitness, gastronomiczna oraz rozrywkowa znalazły się na krawędzi rentowności, notując straty, jakich nie widziano od kryzysu w 2008 roku.

Rząd zapowiada kolejne ograniczenia, ponieważ poprzednie plany nie zmieniły wzrastającej liczby zachorowań. Co to oznacza? Wydarzenia bez udziału publiczności, możliwe zamkniecie teatrów i kin z powodu małej rentowności maksymalnego wypełnienia 25 procent miejsc siedzących, czy też prowadzenie działalności gastronomicznej wyłącznie w godzinach 6:00-22:00. Zakazem działalności objęte są wszystkie miejsca pozwalające na taniec, a aquaparki, siłownie i baseny pozostają zamknięte.

Czerwona strefa i co dalej?

Pandemia trwa, ale liczy się też to, co po niej. Branże muszą być gotowe do powrotu i do ponownego zmierzenia się z konkurencją, a także z coraz bardziej wymagającym rynkiem i klientem. Gospodarka musi podnieść się po kryzysie i odnaleźć nowe sposoby na osiągnięcie finansowego zysku. Potrzebne będą nowe narzędzia promocyjne, by dostosować się do sytuacji, w której znaleźli się konsumenci. Potrzebne będzie pole do dyskusji, które zjednoczy przedsiębiorców i znajdzie rozwiązania korzystne dla biznesu ponad wszystkimi możliwymi podziałami. Z tą myślą przygotowaliśmy GO UP Congress, czyli event łączący małe i średnie przedsiębiorstwa z usługami outsourcingowymi.

GO UP stawia na rozwój

Wydarzenie odbędzie się 13 marca. Prelekcje wygłoszą między innymi Dagmara Pakulska („Ty jesteś marką! Czyli jak przyciągnąć inwestorów dzięki personal brandingowi”). Martin Lewandowski powie o tym, że warto zacząć działać już teraz, by wykorzystać swoje zdolności do budowania własnego sukcesu. Sekrety stworzenia optymalnego budżetu firmowego zdradzi Krzysztof Pakulec, a Bogdan Sosnowski pokaże, jak zbudować zwycięski zespół w nowych czasach. O aspektach prawnych prowadzenia przedsiębiorstwa powie z kolei Krzysztof Brola. Bardzo ciekawą prelekcję wygłosi również Franciszek Georgiew z Social Tigers. Pokaże, jak umiejętnie wykorzystywać działania organiczne i niskobudżetowe na Facebooku, by przyspieszyć rozwój firmy. Mikołaj Winkiel z Brand24 pojawi się natomiast z wykładem „Jak w internecie wyszukać okazje sprzedażowe i zmienić swój biznes przy pomocy monitoringu internetu”. Daniel Kotliński zdradzi, jak rozwinąć zaangażowaną społeczność przy swojej marce, natomiast Piotr Kruszyński skupi się na drodze od start-upu do profesjonalizacji zarządzania. Ponadto, wszyscy uczestnicy będą mogli skorzystać z sesji networkingowych i Business Matching, które pozwolą na zawiązanie nowych i bezpośrednich kontaktów biznesowych, które są szczególnie cenne na nowych ścieżkach zawodowych. GO UP! Największy kongres edukacyjny dla firm stawiających na dynamiczny rozwój i edukację! GO UP Congress Termin: 13 marca 2021 Miejsce: PGE Narodowy Warszawa GO UP Congress – z tym eventem wzniesiesz się na wyżyny biznesu! Sprawdź nas również na Facebooku: GO UP Congress
20 października 2020

13 marca, PGE Narodowy. Wydarzenie dla tych, którzy chcą zapewnić swojemu biznesowi najlepszą przyszłość. GO UP Congress to najbardziej merytoryczny event dla przedsiębiorców.

Prowadzenie własnego biznesu w obecnych czasach wymaga dużej odwagi. Na przedsiębiorcę czeka wiele pułapek. Przyda mu się więc pomocna dłoń, która przeprowadzi przez zawiłości przepisów, wskaże najlepsze rozwiązania i pomoże zawiązać wartościowe współprace, które ułatwią rozwój. GO UP Congress to zbiór przydatnych, uniwersalnych wykładów, które wskażą, jakie wzorce najlepiej implementować do firm. To okazja do tego, by kompleksowo przejść przez proces od pomysłu do sukcesu, a także zminimalizować ryzyko porażki. Wydarzenie jest kompendium wiedzy dla przedsiębiorców, inwestorów, osób zainteresowanych rozwiązaniami na start, ale również dla tych, które chcą pobudzić swój biznes i odnaleźć nowe sposoby na przyciągnięcie klientów.

GO UP Congress to dwie sceny

1. BOOST YOUR BUSINESS. HOW YOU DO IT? Wystąpią na niej między innymi Dagmara Pakulska z prelekcją „Ty jesteś marką! Czyli jak przyciągnąć inwestorów dzięki personal brandingowi”. Ponadto, wykład wygłosi Martin Lewandowski. Powie o tym, że warto zacząć działać już teraz, by wykorzystać swoje zdolności do budowania własnego sukcesu. Sekrety stworzenia optymalnego budżetu firmowego zdradzi Krzysztof Pakulec, a Bogdan Sosnowski pokaże, jak zbudować zwycięski zespół w nowych czasach. O aspektach prawnych prowadzenia przedsiębiorstwa powie z kolei Krzysztof Brola. Bardzo ciekawą prelekcję wygłosi również Franciszek Georgiew z Social Tigers. Pokaże, jak umiejętnie wykorzystywać działania organiczne i niskobudżetowe na Facebooku, by przyspieszyć rozwój firmy. 2. YOUR BUSINESS, YOUR IDEA, GO WITH THAT To scena dla przyszłych liderów biznesu. Zaprezentują się na niej między innymi Mikołaj Winkiel z Brand24 z wykładem „Jak w internecie wyszukać okazje sprzedażowe i zmienić swój biznes przy pomocy monitoringu internetu”. Daniel Kotliński zdradzi, jak rozwinąć zaangażowaną społeczność przy swojej marce, natomiast Piotr Kruszyński skupi się na drodze od start-upu do profesjonalizacji zarządzania. Ponadto, wszyscy uczestnicy będą mogli skorzystać z sesji networkingowych i Business Matching, które pozwolą na zawiązanie nowych i bezpośrednich kontaktów biznesowych, które są szczególnie cenne na nowych ścieżkach zawodowych. Tego wydarzenia nie może przegapić żadna osoba, która chce odnieść biznesowy sukces. Daj sobie pomóc na starcie. Weź udział w GO UP Congress! GO UP Congress Termin: 13 marca 2021 Miejsce: PGE Narodowy Warszawa GO UP Congress – z tym eventem wzniesiesz się na wyżyny biznesu! Sprawdź nas również na Facebooku: GO UP Congress