Kto może skorzystać
→ Mikroprzedsiębiorca, mały przedsiębiorca, średni przedsiębiorca.
→ Przedsiębiorca prowadzący działalność co najmniej rok poprzedzający miesiąc, w którym wykazuje spadek obrotów. Spadek obrotów gospodarczych oznacza zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym w okresie dwóch miesięcy po dniu 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku o dofinansowanie.
→ Przedsiębiorca nie może otrzymać dofinansowania w części, w której te same koszty zostały albo zostaną sfinansowane z innych środków publicznych.
Wysokość dofinansowania
Pracodawcy mogą skorzystać z dofinansowania części kosztów wynagrodzeń dla swoich pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne.
Co najmniej 30%
• Może zostać przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 50% wynagrodzeń pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie.
• Pomoc obejmuje także składki na ubezpieczenia społeczne należne od wynagrodzeń.
• Nie więcej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia w odniesieniu do każdego pracownika.
Co najmniej 50%
• Może zostać przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 70% wynagrodzeń pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie.
• Pomoc obejmuje także składki na ubezpieczenia społeczne należne od wynagrodzeń.
• Nie więcej niż 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia w odniesieniu do każdego pracownika.
Co najmniej 80%
• Może zostać przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 90% wynagrodzeń pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie.
• Pomoc obejmuje także składki na ubezpieczenia społeczne należne od wynagrodzeń.
• Nie więcej niż 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia w odniesieniu do każdego pracownika.
Formularze są obecnie w trakcie opracowania. Będą dostępne na stronach urzędów pracy. Wnioski będzie można składać bezpłatnie w Powiatowym Urzędzie Pracy.
Po złożeniu przez przedsiębiorcę oświadczenia o zatrudnianiu w danym miesiącu pracowników objętych umową, dofinansowanie będzie wypłacane w okresach miesięcznych, przyznawane na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Rada Ministrów może, w celu przeciwdziałania COVID-19, w drodze rozporządzenia, przedłużyć ww. okres, mając na względzie okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz skutki nimi wywołane.
→ Oficjalne dane z Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej gov.pl z dn. 02 kwietnia 2020 roku.