#TarczaAntykryzysowa już obowiązuje

1 kwietnia 2020

Epidemia koronawirusa zagroziła nie tylko zdrowiu i bezpieczeństwu obywateli, ale także uderzyła w podstawy polskiej gospodarki – przedsiębiorców i pracowników.

Epidemia koronawirusa zagroziła nie tylko zdrowiu i bezpieczeństwu obywateli, ale także uderzyła w podstawy polskiej gospodarki – przedsiębiorców i pracowników. Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że w interesie całej polskiej gospodarki jest utrzymanie w miarę możliwości ciągłości działania firm i zatrudnienia, dlatego rząd przygotował plan wsparcia finansowego dla firm.

Dziś tj. 01 kwietnia 2020 roku rezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawy składające się na pakiet rozwiązań dla przedsiębiorców i pracowników. Tarcza antykryzysowa, ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii. Pakiet finansowy wart około 10% polskiego PKB, liczący ponad 200 mld zł to największa skala pomocy w historii współczesnej Polski

Tarczę antykryzysową tworzy pięć filarów – bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochrona zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego oraz program inwestycji publicznych. Ochrona zatrudnienia oraz zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu.

Wśród rozwiązań, które mają zapobiegać skutkom epidemii koronawirusa w Polsce, jest także wsparcie realizowane przez ZUS:

• Zwolnienie małych firm, zgłaszających do 9 osób do ubezpieczeń społecznych, ze składek za marzec, kwiecień i maj 2020 r.

• Świadczenie postojowe dla osób, które wykonują umowy cywilnoprawne (umowy zlecenia, agencyjne, o dzieło)

• Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych

• Ulga w opłacaniu składek bez opłaty prolongacyjnej – odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty należności z tytułu składek

Aby otrzymać wsparcie realizowane przez ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej, trzeba złożyć odpowiedni wniosek dostępny online – na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS oraz na stronie www.zus.pl. Wnioski można składać

• drogą elektroniczną przez PUE ZUS,

• za pośrednictwem poczty,

• osobiście w placówce ZUS – do skrzynki na dokumenty oznakowanej napisem „Tarcza antykryzysowa” (bez kontaktu z pracownikiem ZUS)


Chcesz wiedzieć więcej? Śledź aktualności na stronie Go Up Congress i sprawdź kompendium wiedzy o Tarczy Antykryzysowej dla przedsiębiorców. #Koronawirus nie odpuszcza, ale my też nie. Prosty przewodnik dostępny na naszym facebooku.


Te wpisy

Mogą Ciebie zaciekawić

29 lipca 2020
Od 10 lat jako IC Events zajmujemy się się tworzeniem eventów szytych na miarę. Za nadrzędny cel stawiamy satysfakcję wszystkich współpracujących z nami podmiotów i jakość imprez, które organizujemy. Dbamy o najmniejsze szczegóły i doprowadzamy je do perfekcji ku satysfakcji zarówno odwiedzających, jak i wystawców.
28 maja 2020
Dzisiejszym czasom przyświeca przekonanie mówiące o tym, że rozwój internetu zrewolucjonizował funkcjonowanie firm na rynku. Dostępność różnorodnych kanałów internetowych wpłynęła na wiele aspektów biznesowych, w tym na budowanie i utrzymanie pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa. Biorąc pod uwagę szybkość, z jaką potrafią rozprzestrzeniać się informacje w sieci, taki stan rzeczy ma swoje plusy i minusy.
 
18 maja 2020
Fora dyskusyjne, social media i inne kanały internetowe skupiają dziś w swoim obrębie szerokie grono osób, które regularnie dzielą się swoimi doświadczeniami. Potencjał, jaki kryje się za wachlarzem różnorodnych kanałów internetowych powoduje, że marki za ich pośrednictwem mogą prowadzić efektywną sprzedaż.